Śledzicie wiadomości ze świata? Jakie jest wasze ulubione źródło informacji? Cómo te informas? Przyznam szczerze, że ucząc się kiedyś regularnie francuskiego brakowało mi na zajęciach materiałów związanych z bieżącymi wydarzeniami: może mniej tymi politycznymi, ale raczej tematami społecznymi lub kulturowymi. Dlatego dziś trochę historii, trochę informacji bieżących a wszystko to dopełnione wideo i ćwiczeniami. Dziś przenosimy się do Wenezueli.
Nie wiem czy słyszeliście, ale na rynku w Wenezueli pojawiły się nowe banknoty. El bolívar soberano ma zastąpić el bolívar fuerte a denominacja odbędzie się przed obcięcie pięciu zer w relacji soberano. W poniedziałek dwudziestego sierpnia zamknięto wszystkie banki w ramach przygotowań do emisji nowej waluty, która ma być jednym z rozwiązań na problemy z inflacją. Przez jakiś czas w obiegu wciąż pozostanie boliwar fuerte oraz kryptowaluta petro. A jak działa kryptowaluta? Zazwyczaj kupujący otrzymuje w zamian pewną wartość rynkową, bądź inną kryptowalutę. W przypadku Petro zamiast innej kryptowaluty „dostajemy” baryłkę wenezuelskiej ropy naftowej. Brzmi to dziwnie, ale to nie jedyny przypadek kompletnego odwrócenia postrzegania cen, wag i miar w tym kraju: jeśli chodzi o handel spożywczy z kilogramów mieszkańcy musieli przestawić się na.. łyżki. Średnia pensja w tym kraju to dwa dolary! W dodatku nie są one wypłacane w walucie a w bonach żywieniowych cesta ticket socialista, które ciężko zrealizować bo półki świecą pustkami. Jak wyglądają los bolívares przed i po wymianie, jak wygląda wypłacanie pieniędzy z bankomatu i codzienne zakupy w Wenezueli zobaczysz na poniższym filmiku.
Jak to możliwe, że w kraju tak bogatym w surowce brakuje leków i jedzenia a ludzie uciekają do Kolumbii i Brazylii? Kiedy rozpoczęły się problemy?
Wenezuela to kraj niezwykle bogaty w surowce naturalne i nie chodzi tu tylko o ropę! Już w XVI wieku Hiszpanie zainteresowali się m.in plantacjami kakao czy tytoniu i eksportowali je do Europy. Wenezuela chce odciąć się od Republiki a wspaniała okazja ku temu pojawia się kiedy ta zostaje zaatakowana przez Napoleona. Najpierw powstaje Gran Colombia (Wenezuela, Ekwador, Kolumbia) a następnie w 1830 roku niepodległy kraj Wenezuela. Wydawałoby się, że wszystko pójdzie ku lepszemu , zwłaszcza po odkryciu w 1910 roku złóż ropy. Ówczesny generał Juan Vincente Gómez objął władzę i stworzył jeden z najbardziej represyjnych systemów dyktatorskich w Ameryce Południowej. W latach 70 i 80 XX wieku płace w Wenezueli były jednymi z wyższych w Ameryce Łacińskiej a demokracja uważana była za bardzo stabilną. Niestety, liczne długi oraz dyktatury ciągnące się cały wiek dwudziesty pogłębiały tylko problem biedy, handlu narkotykami i analfabetyzmu. Ekonomia kraju bazuje już w tej chwili wyłącznie na wydobyciu i eksportowaniu ropy, której cena po upaństwowieniu przedsiębiorstw gwałtowanie spada a Wenezuela musi zaciągać kolejne pożyczki. Protesty niezadowolonej ludności są liczne i agresywne, kilkakrotnie dochodzi do zamachu stanu a ludność dzieli się na chavistas (od nazwiska Hugo Chaves’a ), którzy popierają program socjalistyczny oraz opositores, którzy żądają większej swobody ekonomicznej. Prezydent z jednej strony wdrożył bezpłatny, finansowany przez rząd system opieki zdrowotnej, zwiększono ochronę kobiet, ustanowiono powszechne prawo do edukacji, mieszkań, opieki zdrowotnej i żywności, z drugiej strony zarzucano Chaves’owi, że chce wprowadzić dyktaturę na wzór tej kubańskiej. Chaves wybierany został trzykrotnie a po jego śmierci następcą zostaje Nicolas Maduro – obecny prezydent Wenezueli. Pogarszające się cały czas warunki bytowe i spadające ceny ropy prowadzą do spadku poparcia dla władz. Utraciwszy większość, prezydent zaczął lekceważyć parlament i rządzić z pominięciem władzy ustawodawczej. Władze doprowadziły też do niezgodnego z konstytucją zablokowania procedury wszczęcia referendum w sprawie odwołania prezydenta. Brak reform gospodarczych doprowadził do dalszego pogłębiania się i tak głębokiego kryzysu gospodarczego, który objawia się permanentnymi brakami w zaopatrzeniu w artykuły wszystkich rodzajów. Dziś w Wenezueli rządzi bieda, śmierć i nieustanne zamieszki i protesty. Czy wprowadzenie nowej waluty będzie rozwiązaniem problemów czy wręcz przeciwnie? Narazie wiemy, że we wtorek, dzień po „wakacjach bankowych”na ulicach Caracas było wyjątkowo pusto – wiele osób, obawiających się o skutki wprowadzenia waluty, po prostu nie poszło do pracy i zostało w domach, a niektórzy wyjechali z miasta próbując dostać nowe pieniądze w mniejszych miastach – w bankomatach można wypłacić jedynie 10 suwerennych boliwarów dziennie.
Posłuchaj nagrania opowiadającego historię kryzysu w Wenezueli. Możesz też pobrać transkrypcję
Czy ciekawią Cię tego typu informacje i ciekawostki ze świata? Jakie tematy przykuwają Twoją uwagę?
Zostaw komentarz z propozycją tematu lub daj znać czy ten wpis jest OK (: